ویپاسانا چیست

تجربه من از شرکت در دوره ویپاسانا، نپال

من و هانیه در سفری که مرداد ۱۳۹۸ به نپال داشتیم در یک دوره ده روزه ویپاسانا شرکت کردیم. در این مطلب قصد دارم از تجریباتم از ویپاسانا بگم. اینکه اصلا ویپاسانا چی هست؟ به چه دردی میخوره؟ و چطور میشه در دوره ویپاسانا شرکت کرد؟ در آخر هم یک سری سوالات متداول در مورد دوره ویپاسانا رو جواب میدم.

ویپاسانا چیه؟

ذهن با ری اکشن به اتفاقات و احساسات مختلف برای خودش رنج هایی میسازه. روش مراقبه ویپاسانا بری تسلط بر ذهن و تصفیه اش از این رنج هاست. ویپاسانا و آموزه هاش هرچند از بودا میاد ولی در ذات و عمل ربطی به هیچ دین و اعتقاد و آیینی نداره.
ویپاسانا ترکیبی هست از مراقبه ذهن (سامادی و پانیا) و اخلاقیات (شیلا).
دوره متداول ویپاسانا ده روزه ست. در این مدت تکنیک رو یاد میگیرید و تمرین می کنید و البته برای گرفتن نتایج اصلی و مانگار لازمه بعد از دوره به صورت مداوم ادامه اش بدید.

اساس رویکرد ویپاسانا تاکید بر اینه که همه چیز در حال گذره: همه چیز داره تغییر می کنه. باور به اینکه همه چیز در حال گذر و تغییره چیزی نیست که به راحتی به دست بیاد. درکش آسونه و عمل بهش سخت، خیلی سخت. از کوچک‌ترین‌هاش مثل احساس درد سطحی و گرما، تا از دست دادن یک عزیز و شکست‌های بزرگ در زندگی. همونقدر که نباید به یک حال خوش دل بست، نباید از یک حال ناخوش هم متنفر بود. حتی نباید بهش بی‌تفاوت بود. اتفاقا باید بهش آگاه شد و نظاره‌اش کرد، یک نظاره خنثی، به حسی که دقیقا همون لحظه داری، یک مشاهده خنثی، اگر حس خوشایندیه بدون دل بستن و اشتیاق بهش (craving)، و اگر حس ناخوشایندیه بدون نفرت (aversion) و نادیده گرفتنش (ignorance)، یک آگاهی بدون سو، آگاهی به اینکه هیچ چیز پایدار نیست، همه چیز همیشه در حال گذره، همه چیز هر لحظه در حال تغییره،
آنیچا..
آنیچا..
آنیچا..

ویپاسانا به درد چه کسانی میخوره؟

به نظر من ویپاسانا به درد همه میخوره. هرکدوم از ما به نوعی در رنج ها و نا آرامی های ذهنی هستیم. این دوره براتون فرصت تمرین خوبیه اگر دوست دارید:

 • یک سری از عادت ها رو ترک کنید، مثل سیگار، الکل، بدغذایی، تنبلی و ..
 • یک سری عادت ها رو تعدیل کنید، مثل خواب، چک کردن گوشی، توجه به نوتیفیکیشن ها و ..
 • یک سری از عادت ها رو شروع کنید، مثل گیاهخواری و ..

مثلا یک نتیجه فرعیش برای من چند روز دوری از موبایل و نوتیفیکیشن های کاری که بهش وابسته ام بود.
و البته نتیجه اصلی دوره رهکاره برای رهایی از رنج هایی که بابت احساسات مختلفمون می کشیم: عصبانیت، حسادت، استرس، حرص و ..

قوانین و برنامه زمانی ویپاسانا

در طول ده روز دوره ویپاسانا هیچ ارتباطی با دنیای بیرون ندارید، هیچ ارتباطی هم از دنیای بیرون باهاتون ندارند. با هیچ کسی از هم دوره های ها نباید صحبت کنید چه کلامی، چه فیزیکی و چه حتی ارتباط چشمی (به این نوع سکوت میگن Noble silence)
نوشتن و خواندن هم ممنوع هست.

در طول دوره ۵ کار ممنوع هست:

 1. دزدی
 2. کشتن هر موجود زنده
 3. هر نوع فعالیت جنسی
 4. گفتن دروغ
 5. مصرف هرگونه مسکرات و مخدر

هر روز حدود ۱۲ ساعت مراقبه سخت و فشرده و یکی دو ساعت آموزه های اخلاقی و روانی هست.
اگر امکان شرکت در دوره رو ندارید و دوست دارید این جلسات رو ببینید این عبارت رو جستجو کنید: Vipassana discourses. من نیم ساعت اول جلسه ۹ و جلسه ۱ و ۲و و ۳ رو پیشنهاد می کنم برای اینکه ماجرا بیشتر دستتون بیاد.

از قوانین سفت و سخت دوره که بگذریم خود همین ۱۲ ساعت یک جا نشستن در طول روز کلی تلفات و فراری میده در هر دوره.

هزیه دوره ویپاسانا

برای شرکت در دوره هزینه ای گرفته نمیشه. در انتهای دوره هر شرکت کننده به هر میزانی که تمایل داشت به عنوان دونیشن کمک می کنه. کارکنان ویپاسنا همه داوطلب هستند و کسی حقوق نمی گیره. مرکز و هزینه ها و مایحتاجش با همین دونیشن ها و کمک های خیرین اداره میشه. درواقع طبق اعتقادشون قبلا کسی هزینه شرکت شما در دوره رو پرداخته و شما هم اگر دلتون خواست می تونید شرایط حضور بعدی ها رو فراهم کنید.

ویپاسانا کجاها برگزار میشه؟

مراکز اصلی ویپاسانا در هند و نپاله ولی خیلی از شهرهای دیگه دنیا هم برگزار میشه که میتونید از روی سایت ببینید
متاسفانه در حال حاضر ویپاسانا درسما در ایران برگزار نمیشه

ثبت نام دوره ویپاسانا

برای ثبت نام باید به سایت رسمی ویپاسانا به آدرس زیر سر بزنید، لوکیشن و تاریخ مورد نظر رو انتخاب کنید و فرم ثبت نام رو پر کنید. بعد از چند روز پاسخ درخواستتون میاد که مجاز به شرکت در دوره هستید یا خیر (نمی دونم در چه حالتی کسی در این مرحله رد میشه، شاید مثلا اعتیاد).
dhamma.org

سوالات متداول در مورد ویپاسانا

برای شرکت در دوره ویپاسانا حتما زبان انگلیسی لازمه؟

زبان اصلی دوره ویپاسانا انگلیسی و هندی هست، روزانه حدود ۲ ساعت هم آموزش کلامی داره. اینطور که من مطلع هستم به زبان های اصلی شامل فارسی هم ارائه میشه اگر کسی باشه، هرچند به نظرم برای دریافت کامل دوره بهتره انگلیسی شنیداریتون خوب باشه.

در طول دوره ویپاسانا میشه اعمال دینی مثل نماز خوندن رو انجام داد؟

طبق قوانین دوره ویپاسانا انجام هرگونه مناسب مذهبی یا حتی یوگا و ورزش در طول دوره ممنوع هست. میگن به این دلیل که چند روش با هم قاطی میشه و خطرناکه. ولی به هر حال اگر بخواهید برای انجامش راهی پیدا می کنید. حالا شاید نصفه نیمه و نه با کیفیت خیلی کامل.

برای شرکت در ویپاسانا باید از قبل یوگا و مراقبه بلد باشیم؟

نه هیچ پیش نیازی نداره، هرچند اگر یوگا کار کرده باشید به خصوص در مورد نحوه نشستن و آماده بودن بدن و تمرکز بیشتر کمکتون می کنه. در طول دوره ورزش و یوگا ممنوعه کلا

وسط دوره پشیمون نشدی؟

از روز چهارم خیلی سخت شد در این جد که همه مثل پنگوئن کتک خورده راه می رفتند. یه سری هم اوایل و اواسط دوره فرار می کنند از محل برگزاره دوره. ولی برای من هر روز یادگیری و تمرین بود و هیچ وقت پشیمون نشدم.

در طول دوره میشه از سالن خارج شد؟

محل ویپاسانا معمولا جای خیلی خوش آب و هوا و بزرگی هست. مراقبه ها در سالن های مخصوص انجام میشه و در زمان های استراحت میشه در فضای مرکز که بزرگ و سرسبز هست قدم زد و استراحت کرد.

فرق داره دوره ویپاسانا رو کجای دنیا بگذرونیم؟

دوره ویپاسانا در همه مراکز مجازی که روی سایت معرفی شده با یک استاندارد و محتوای کاملا یکسان ارائه میشه. هرچند به نظرم فضای هند و نپال بهتره برای چنین دوره ای.

ده روز قطعی ارتباط با دنیای بیرون اضطراب نمیاره؟

این قطعی ارتباط در دوره ویپاسانا برای هرکسی یک تاثیری داره. برای من بیشتر نگرانی و فکرمشغولی هایی کارم بودیم، یکی استرس و اضطراب تنهایی می گیره، خیلی ها فکر مرگ عزیزانشون در این مدت میاد سراغشون و .. همه اینها ترس و مشغله های فکری مون هستند که در این مدت میان رو.

توضیح: عکس مربوط به من در نپال هست، ولی تزئینی. در طول دوره ویپاسانا کسی حق داشتن گوشی و عکاسی نداره.

15 پاسخ به “تجربه من از شرکت در دوره ویپاسانا، نپال”

 1. من مشکل زانو دارم برای نشستن ۱۰ مینم نمیتونم ۴ زانو بشینم …. همه به یک طریق میشینن ؟!…. بعیده چون تمرکز ذهن مهمه به نظرم ….

  1. اگر مشکلی داشته باشید میشه اجازه بگیرید و بع شکل های دیگری بشینید یا مثلا از بالش بیشتری استفاده کنید.

 2. سلام دوست عزیز من دچار افسردگی شدم و انگار خودم رو گم کردم این دوره در ایران وجود نداره میخوام به خودم‌کمک کنم

 3. سلام ، روز بخیر
  برای ثبت نام جدید میشه راهنمایی کنید
  من سعی کردم ثبت نام کنم اما موفق نشدم
  سپاس

 4. سلام
  ای کاش اطلاعات بیشتری در مورد دوره میدادید تجربه های خودتون اینکه چطور رفتید و آیا کسی هست که به شما کمک کنه تا به مقصد برسید برای ویزا و …..

 5. سلام میشه به جای نشستن دراز کشید؟
  من تا یک ساعت مراقبه رو میتونم انجام بدم اما از بعدش پاهام خواب میره
  میخواستم ببینم حتما فقط باید بشینیم؟

 6. پس ویزا نمیخواد؟
  چطور باید خودمونو برسونیم اونجا
  فرودگاه و ویزا و …طول مسیر رو توضیح ندادین

  1. نه نپال ویزای فرودگاهی صادر می کنه برای ایرانی ها مثل ترکیه. در سایت هم ثبت نام می کنید یک سری سوالات را پاسخ می دهید و زمان را تعیین می کنید بعد بهتون ایمیل میزنن که پذیرش شدید

 7. سلام وقت بخیر
  لازمه با خودمون زافو بریم؟ البته من میخوام ارمنستان و برم و هیچ اطلاعاتی راجبش ندارم
  و مورد بعدی اینکه من سیگار الکترونیکی همون icos رو میکشم جیکار باید بکنم؟

 8. من در دوره ویپاسانا در ارمنستان شرکت کردم خیلی عالی بود اگه کمک و راهنمایی لازم دارین در خدمتم ۰۹۱۲۵۳۲۴۶۱۶ در من هست تا به سوالاتتون پاسخ بدم

 9. سلام وقتتون بخیر. من خیلی دوست دارم که شرکت کنم. سالهاست که تشنه اموزش های معنوی و خودشناسی هستم بااینکه شغل و تحصیلاتم ربطی بهش نداره. شما به غیر از نپال کجا رو برای ویپاسانا پیشنهاد میکنین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *