Amin Karimi

فشار برای کارآفرین پروری و تاثیرات بلندمدت آن

۸ شهریور ۱۳۹۴, by امین کریمی, category اینترنت, کسب و کار, مدیریت

startups

مطلب جالبیه در مورد تب استارتاپ ها در مجله دیده بان فناوری (+). ولی فاجعه تر از این، تب کارآفرینی و کارآفرین پروری در کشوره، وقتی از دوره راهنمایی و دبیرستان روحیه کارآفرینی و مدیریت استارتاپ توی فکر و ذهن جوان هایی میندازند که تجربه چند روز کار را هم ندارند، چند سال آینده با موجی از خودکارآفرین پندارهایی مواجه خواهیم شد که با عطش و هیجان به دنبال راه اندازی کسب و کار خودشان هستند در بازاری که دیگر به جای هزار استارتاپ، صد هزار استارتاپ داره و نرخ موفقیتش به جای ۲۰ درصد ۰٫۲ درصده. نتیجه چی میشه؟ کمبود نیروی کارمند و کارگر خوب و موفق و به جاش تا دلمون بخواد مدیر و کارآفرین شکست خورده و افسرده که دیگه روحیه و جوانی بازگشت به کارمندی یا دستکم یادگیری مهارت دیگه ای رو نداره. (اتفاقی که این روزها در انبوه تحصیلکرده های البته بدون مهارت مملکت در وسواس برای انتخاب شغل شاهدش هستیم)

بخشی از مطلب به رویدادهای استارتاپی هم اشاره داره که متاسفانه بسیاری از منتورهای اون جوانانی هستند که نه تا به حال کسب و کار و استارتاپی را راه اندازی یا راهبری کرده اند و نه تجربه موفقیت یا حتی شکستی دارند که بخواهند به دیگران منتقل کنند، صرفا با شنیده هایشان از همین رویدادها به عنوان منتور به راهنمایی و مشاوره می پردازند:
“چرا جوانانی که هنوز الفبای کسب‌وکار را به‌خوبی نیاموخته‌اند، و بدتر از آن خود را مستغنی از آموختن می‌دانند (چه به‌صورت آکادمیک و چه غیر آن) در قامت کارآفرینانی رؤیایی فرو می‌روند و همان‌ها، چند ماه بعد با پوشیدن ردای مربی و مشاور کسب‌وکار (شما بخوانید منتور) به جوانانی از جنس خودشان مشاوره راه‌اندازی کسب‌وکار می‌دهند؟!”